I danas stane u odijelo koje je jedini put nosio na otvorenju Univerzijade ’87

14. 03. 2024.

Tomislav Paškvalin (63), hrvatski vaterpolist, dvostruki olimpijski pobjednik, svjetski prvak, dobitnik Državne nagrade za sport Franjo Bučar, pravnik, uspješni menadžer i nekadašnji pomoćnik ministra za sport u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH, donirao je Hrvatskom športskom muzeju odijelo u kojem je sudjelovao na svečanosti otvorenja Univerzijade 1987. u Zagrebu.

Tadašnji apsolvent na Pravnom fakultetu, Paškvalin je u Zagrebu bio i član nacionalne vaterpolske reprezentacije, a na otvaranju najveće sportske smotre studenata svijeta 8. srpnja 1987. bio je u odijelu koje je za domaće sportaše studente izradio zagrebački krojački obrt Salim Šabić Muška moda. Odijelo izrađeno po mjeri (Paškvalin je visok 204 cm) nosio je te ljetne večeri i – više nikad.
“Odijelo sam nakon ceremonije otvorenja stavio u celofan i pospremio u ormar gdje je bilo proteklih 37 godina. Sada ga s radošću poklanjam Hrvatskom športskom muzeju. Građa dolazi u prave ruke kompetentnim ljudima koji će je znati čuvati. Nema bolje stvari nego donirati građu muzeju koji će je pohraniti kao vrijednost budućim generacijama”, kazao je Paškvalin pri dodjeli odijela ravnateljici Muzeja Daniri Bilić.

Za Paškvalina je Hrvatski športski muzej nacionalna institucija koja zemlji – treba.
“Kad govorimo o sportu kao djelatnosti koja rezultatski obilježava zemlju, Hrvatskoj treba ustanova koja može odražavati kontinuitet sportskih uspjeha kao nacionalnog brenda naše zemlje”, poručio je Paškvalin.

Prije nego što će odijelo, sastavljeno od sakoa i hlača na originalnoj drvenoj vješalici biti pohranjeno i inventarizirano u muzejskoj Zbirci sportskog tekstila, proslavljeni vaterpolist, “zlatna ljevica” ga je još jednom probao. I pokazao da mu stoji savršeno kao i mladiću koji ga je dosad jedini put imao 1987.!