Novosti

Uz Dan žena: Donacije triju sportašica koje su dokazale koliko su moćne

10. 03. 2025.

Hrvatske sportašice od početaka organiziranog bavljenja sportom morale su svladavati brojne prepreke da bi se izborile za prava kakva su pripadala muškim kolegama. No, u pojedinim su razdobljima sportašice s naših prostora bile prve iz regije koje su ‘probijale led’, bilo kao sudionice Olimpijskih igara1936. atletičarke Vera Romanić, Zulejka Stefanini-Tućan i Vjera Neferović, nositeljica olimpijske baklje 1984. klizačica Sanda Dubravčić-Šimunjak ili prva osvajačica olimpijskih medalja – 1968. plivačica Đurđica Bjedov.

I prvi osvajači nekoga svjetskog odličja za predstavnike iz Hrvatske bile su žene. Na 1. Svjetskom prvenstvu u hazeni, preteči rukometa, 1930. u okviru 3. Ženskih svjetskih igara u Pragu, Kraljevina Jugoslavija, čiju su reprezentaciju većinom činile Hrvatice, osvojila je srebrnu medalju, a na idućem prvenstvu i 4. Ženskim svjetskim igrama 1934. u Londonu bile su svjetske prvakinje.

Danas su sportašice iz Hrvatske po uspješnosti na najvećim natjecanjima uz bok sportašima, u nekim granama i superiornije. Postignuća Janice Kostelić i Sandre Elkasević su, primjerice, najbolja skijaška i atletska ostvarenja u povijesti tih sportova u nas u obje konkurencije. Kao primjeri snažne borbe i zadivljujućih rezultata, većina navedenih sportašica predstavljena je i u stalnom postavu Hrvatskog športskog muzeja putem medalja, fotografija, opreme, rekvizita. Ustanova je u povodu Međunarodnoga dana žena zaprimila predmete triju pojedinki koje su, svaka u svojem sportu i svoje vrijeme, pokazale sposobnost, moć i vještinu.

Branka Batinić stolnotenisačica je aktivna više od pola stoljeća. Muzeju je darovala brončanu medalju iz mješovitih parova s Dragutinom Šurbekom, sa Svjetskog prvenstva 1981. u Novom Sadu, te reket iz 1976. dobiven u Kini od tadašnje svjetske legende ping ponga Liang Gelianga.

Reket mi je darovao na pozivnom turniru nacija u Šangaju u povodu smrti Mao Ce-tunga. S istim sam reketom profesionalno igrala do 1986. kad sam sa Šurbekom osvojila broncu na EP u Pragu, a privatno sam ga koristila sve do lani“, kaže Batinić, koja ima na desetke titula državnih prvakinja, veteranske europske i svjetske naslove…

Svjetske naslove u obliku pojasa nosila je Ivana Habazin, najbolja hrvatska boksačica uopće. Muzeju je dala rukavice, hlačice, top i ogrtač (plašt) u kojima je u Zagrebu u Areni u rujnu 2018. obranila naslov profesionalne svjetske prvakinje u srednjoj kategoriji po IBO verziji. Ivana je četverostruka prvakinja svijeta po IBO-u, IBF-u i WBC-u.

Mislila sam da je u redu dati nešto svoje u Muzej, no sada sam zaista zahvalna što ću biti uz takve velikane

Kad je vidjela da će u postavu biti i plašt i rukavice Mate Parlova, naše sportske legende koja je prvi profi meč imala prije točno 50 godina u Opatiji, naša ‘Magnifique Lady’ osjetila je veliki ponos.

Mislila sam da je u redu dati nešto svoje u Muzej, no sada sam zaista zahvalna što ću biti uz takve velikane. Čast mi je što ću biti predstavljena među najvećim rezultatima hrvatskoga sporta“, poručuje Habazin, koja je i sama ispisala povijest hrvatskoga boksa, od kojeg se oprostila lani.

Kad se sjetim koliko je bilo teško ne bih ponovila, ali s druge strane kad sam uspjela protivno svim prognozama onda mi titule puno znače. Mislim da sam sve ostvarila, jer krenula sam u profi boks tek s 21. godinom i nisam očekivala da ću postići sve što jesam“, zaključuje Ivana Habazin.

U sportu se do uspjeha dolazi korak po korak, ili zaveslaj po zaveslaj. U daljinskom plivanju kontinuirane je uspjehe imala Karla Šitić, prva hrvatska plivačka maratonka olimpijka. Muzeju je donirala potpisanu kapicu s nastupa u Londonu 2012.

Smatram da ovakvim doprinosom mogu pomoći u obogaćivanju muzeja kako bi sadržavao što više raznolikih i vrijednih predmeta koji svjedoče o uspjesima naših sportaša. Nadam se da ću s ostalim sportašima doprinijeti stvaranju još bogatijeg nasljeđa za buduće generacije. Važno je imati instituciju koja podsjeća na postignuća i doprinosi jačanju nacionalnog ponosa i identiteta. Uspjesi nisu samo medalje već i priče koje ostaju zapisane“, smatra državna rekorderka na 1500 m, 5, 10, 16 i 25 km.

Važno je imati instituciju koja podsjeća na postignuća i doprinosi jačanju nacionalnog ponosa i identiteta. Uspjesi nisu samo medalje već i priče koje ostaju zapisane

Osvještavanje uloge žena u hrvatskom sportu ključno je za priznavanje njihovih uspjeha koji često ostaju u sjeni muških sportaša. Uključivanje sportašica u muzejske zbirke pomaže svijesti o njihovoj ulozi u oblikovanju povijesti sporta, čime se inspiriraju buduće generacije da prepoznaju i cijene njihov doprinos“, kaže ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić.