Novosti

U Muzeju olimpijski rekviziti Sinkovića, kompletna zbirka trenera Bralića i – veslo

29. 03. 2024.

Otvorenje Hrvatskoga športskog muzeja planirano za kraj ove godine ima veliko značenje za Martina Sinkovića, jednog od dvojca slavne braće (on je mlađi, Valent je stariji) koji su doveslali do dviju zlata na Olimpijskim igrama u Londonu i Rio de Janeiru i koji s pravom računaju i na odličje u Parizu na Igrama nadolazećeg ljeta.

Jedva čekam otvorenje Muzeja. Poklonio sam veslački kombinezon i kapu s OI u Tokiju, te majicu s OI u Londonu 2012. Odlučio sam donirati jer mi je čast biti u sportskom muzeju. Imati svoje stvari u postavu ima veliki osobni značaj i potvrda je da su moji rezultati prepoznati i cijenjeni”, kazao je Martin Sinković.

Za postignuća Valenta i Martina zaslužan je i njihov trener Nikola Bralić, koji je u višedesetljetnom stažu prikupio vrijednu nisku različitih priznanja za predani rad s ponajboljim svjetskim veslačima. Stručnjak o kojem je lani u produkciji Hrvatskog olimpijskog odbora snimljen dokumentarni film “Kako sam stvorio braću Sinković”, učinio je veliku stvar za povećanje veslačke riznice u muzeju, poklonivši kompletnu zbirku od čak 56 odlikovanja, trofeja, pokala, priznanja, te fotografija. U blistavom nizu ističe se Plaketa Međunarodne veslačke federacije FISA za svjetskog trenera godine u 2015.

Preporučio bih i drugim sportašima da doniraju dio svoje građe u korist Hrvatskoga športskog muzeja, to je pametno ulaganje

Uz sve Bralićeve osobne predmete, pažnju izaziva i veslo korišteno u čamcu u disciplini četverac na pariće na OI u Londonu 2012., koje će biti u stalnom postavu muzeja.

Nikola Bralić nije dvojio hoće li Muzeju ostaviti priznanja.
“U Muzeju će građa biti pristupačna javnosti koja će vidjeti rekvizite koje sportaši imaju. Nije mi bilo teško odreći se svojih nagrada. Preporučio bih i drugim sportašima da doniraju dio svoje građe u korist Hrvatskoga športskog muzeja, to je pametno ulaganje”, zaključio je Nikola Bralić.