Izložbe
Paraplivači ostvaruju izvanserijske uspjehe, ova izložba ih otkriva
U središtu Zagreba, u Medijateci Francuskog instituta, u srijedu 28. kolovoza otvorena je izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’, o povijesti paraplivanja u Hrvatskoj. Iako je postavljena još 19. kolovoza, službeno otvorenje upriličeno je simbolično na dan otvorenja XVII. Paraolimpijskih igara u Parizu. Izložbu koja govori o razvoju najrasprostranjenijeg parasporta u Hrvatskoj, te pojedincima i pojedinkama koji u obilježli hrvatsko paraplivanje, organizira Hrvatskogi športski muzej, u suradnji s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i Hrvatskim paraplivačkim savezom. Koautorice sadržaja izložbe su Martina Vargek, viša kustosica u Muzeju, i Ana Sršen, naša istaknuta paraplivačica, koja je ovih dana u Parizu s našim parasportašima.
Ravnateljica Instituta Estelle Halimi-Dagron je uime domaćina istaknula kako se i ovom izložbom potvrđuje čvrsta veza Francuskog instituta s hrvatskim kulturnim institucijama, u prvom redu Hrvatskim športskim muzejem. Podsjetila je da se Paraolimpijske igre u Parizu i Francuskoj održavaju prvi put, i da na njima sudjeluju i hrvatski sportaši, tako i paraplivači.
“Paraolimpijska avantura je čin oslobađanja svakog sportaša. Drago nam je što smo ugostili izložbu o paraplivanju u Hrvatskoj, bitno nam je isticati važnost parasporta i podupirati i promicati parasportaše u javnosti. Mi smo svi dio velike obitelji sportaša, parasportaša i kulturnjaka, jer sport je kultura”, kazala je Halimi.
Bitno je isticati važnost parasporta i podupirati i promicati parasportaše u javnosti. Paraolimpijske igre u Parizu pridaju jednaku pozornost njima kao i sportašima olimpijcima
Francuski veleposlanik u Hrvatskoj Fabien Fieschi ustvrdio je da je cilj organizatora Paraolimpijskih igara da i paraolimpijci dobiju jednaku pozornost kao i olimpijci prije mjesec dana.
“Moraju postati vidljiviji svima u svijetu. Vjerujem da će ceremonija otvaranja Paraolimpijskih igara u središtu Pariza ispričati priču o Francuskoj i parasportu i biti kao nasljeđe koje će pokazati inkluzivnost parasportaša. Počašćeni smo što je izložba o paraplivanju kod nas u Francuskom institutu, puno uspjeha paraplivačima i ostalima u Parizu”, poručio je Fieschi.
I ravnateljica Hrvatskoga športskog muzeja Danira Bilić izrazila je zadovoljstvo što se izložba o paraplivanju službeno otvara isti dan kad i POI, i što su na oba događaja posebno istaknuti i hrvatski paraplivači.
“Autorice izložbe će, vjerujemo, ažurirati sadržaj izložbe nakon uspjeha naših plivača na POI u Parizu. Naša je želja da izložba bude edukativna, da inspirira ljude i bude motivirajuća za roditelje i djecu da se uključe u plivanje i bilo koji drugi sport kao oblik fizičke aktivnosti”, kazala je Bilić, zahvaljujući Ministarstvu kulture i medija na podršci u organizaciji projekata i programa, naročito u ostvarenju najznačajnijega muzejskog projekta, otvaranja prvoga stalnog postava ikad za javnost. Bilić je na podršci zahvalila i Gradu Zagrebu, Hrvatskom paraolimpijskom odboru i Hrvatskom paraplivačkom savezu, a posebno domaćinima izložbe. “Ove godine smo počeli suradnju s Veleposlanstvom Francuske i Francuskim institutom kojom smo izuzetno zadovoljni i nadamo se da će naše partnerstvo biti zalog i za buduću suradnju”.
Naša je želja da izložba bude edukativna, da inspirira ljude i bude motivirajuća za roditelje i djecu da se uključe u plivanje i bilo koji drugi sport
Uime Grada Zagreba na otvorenju se obratila i Kristina Singer, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade i izaslanica gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
“Izložba o paraplivanju u Hrvatskoj važana je jer promovira sport na svim razinama, pogotovo u specifičnom parasportu. Nama je bitno da se ubuduće što više djece razvija i uključuje u sportske i parasportske aktivnosti kako bi se razvijali zdraviji i kvalitetniji”, istaknula je Singer.
Podršku sadržajima Muzeja od ove godine daje i novi pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, koji je pohvalio trud autorica u prezentaciji povijesti paraplivanja.
“Autorice su napravile hvalevrijednu stvar, izložbu koja spaja sport i kulturu. Paraplivanje je posebno za hrvatski parasport jer u njemu imamo sudionike od samostalnosti RH već od prvih Igara, a plivači su donijeli mnogo medalja na EP, SP i POI. Izložba nas uvodi u skriveni okvir bazena u kojem mi svi inače preplivavamo i ‘brčkamo’ se, za razliku od naših paraplivača koji ostvaruju iznimne rezultate”, naglasio je Jurišić.
Izložbu je kao izaslanik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek otvorio državni tajnik Krešimir Partl.
“Suradnja Hrvatskoga športskog muzeja s Hrvatskim paraplivačkim savezom je odlična, izložba je ranije bila na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i Osijeku, što je bilo bitno zbog mladih ljudi koji su se mogli upoznati s postignućima naših parasportaša, olimpijaca i plivača. Čestitam autoricama i želim uspjeh svim parasportašima na Igrama u Parizu”, poručio je Partl.
Suautorica Martina Vargek predstavila je postav izložbe, objasnivši i značenje njenog naslova.
“Na 10 panoa s vanjske strane Instituta govorimo o Paraolimpijskim igrama, te nastupima i uspjesima naših paraplivača na POI. Donosimo i portrete triju plivača koji sad nastupaju na POI u Parizu, to su Dino Sinovčić, koji je i nositelj hrvatske zastave na svečanosti otvaranja POI, te Paula Novina i debitantica Emma Mečić.
Riječ ‘okvir’ iz naslova predstavlja okvir bazena, dok smo riječ ‘skrivenog’ stavili jer mislimo da bi paraplivanje i parasport općenito trebao biti bolje popraćen u medijima
Unutarnjih 10 panoa prikazuje razvoj i povijest parasporta kroz paraplivački savez, upoznavanje sa parasportašima, te povijest natjecanja – POI, europskih i svjetskih prvenstava, razlikovanje plivačkih disciplina i klasa, te predstavljanje najvećih uspjeha naših plivača. Zadnji dio izložbe nazvali smo ‘Ispred okvira’, a obuhvaća video razgovore s istaknutim paraplivačima, od Roka Mikelina Opare i Mihovila Španje do Kristijana Vincetića. ‘Osam staza skrivenog okvira’ predstavlja olimpijski bazen koji ima osam staza, 25 metara širine, 50 metara dužine.
Riječ ‘okvir’ iz naslova predstavlja okvir bazena, dok smo riječ ‘skrivenog’ stavili jer mislimo da bi paraplivanje i parasport općenito trebao biti bolje popraćen u medijima”, otkrila je M. Vargek. Upoznala je posjetitelje i s maskotom pariških POI, koja umjesto lijeve noge ima protezu i na njoj brajicu. Maskota Phrige (Friž) je predstavljena kao odvažna, kreativna i sposobna svladati sve prepreke, kao i naši parasportaši.
Istaknula je da je izložba posebno prilagođena slijepim i slabovidnim osobama, zbog audiodeskripcije tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku, dok je u suradnji s Hrvatskim savezom slijepih tiskan i katalog na brajici i uvećanom crnom tisku. ‘Osam staza skrivenog okvira’ može se razgledati sve do 8. rujna i zatvaranja Paraolimpijskih igara, uz besplatan ulazak, od utorka do petka između 12 i 19 h, a subotom između 10 i 14 h.