Novosti

Hrvatski stjegonoše u Parizu donatori Hrvatskoga športskog muzeja

26. 07. 2024.

Jedan od najvećih trenutaka u karijeri svakoga sportaša je sudjelovanje na olimpijskim igrama. Rijetkima pođe za rukom usto osvojiti i olimpijsku medalju, dok je najmanje onih koji na otvaranju Igara nose zastavu svoje zemlje. Posebna je to čast, ali i izazov, jer se zastava pronosi pred očima brojnih gledatelja – tisućama na mjestu otvorenja i milijardama pred TV-ima diljem svijeta.

Na otvorenju Igara XXXIII. Olimpijade u Parizu u petak 26. srpnja nacionalne barjake 206 država ponovno će, nakon Tokija 2021. nositi dvoje ljudi. Po jedan sportaš i sportašica zajedno će koračati držeći zastavu, čime se naglašava spolna ravnopravnost i inkluzivnost.


Hrvatski stjegonoše na ceremoniji otvorenja uz obale Seine su streljač Giovanni Cernogoraz i džudašica Barbara Matić, kojima će to biti i treći nastup na najvećem globalnom sportskom natjecanju u karijeri. Zlatni olimpijac iz Londona 2012. i svjetska prvakinja iz Budimpešte 2021. naše su perjanice u trapu i džudu koje su se dosadašnjim postignućima već uvrstile među hrvatske sportske velikane.
Hrvatski športski muzej ponosi se što će stalni postav koji se krajem ove godine prvi put otvara za javnost biti obogaćen i predmetima koje su nosili tijekom ostvarenja najznačajnijih rezultata. Novigrađanin je donirao streljački prsluk i zaštitne slušalice s Olimpijskih igara 2012. kad je pobijedio u trapu, dok je Splićanka posredstvom Hrvatskog judo saveza donirala kimono nošen na Svjetskom prvenstvu gdje je izborila zlato, prvo uopće za hrvatski džudo na svjetskoj seniorskoj smotri.
“Lijepe me uspomene vežu uz taj prsluk, no raduje me što sam ga donirao Hrvatskom športskom muzeju, gdje će govoriti o velikom uspjehu sportskoga streljaštva u nas”, kazao je Cernogoraz.
Još je jedan streljač, odnosno streljačica, donirala Muzeju vrijednu opremu.

Riječanka Snježana Pejčić, prva Hrvatica osvajačica medalje na Ljetnim olimpijskim igrama, bronce 2008. u Pekingu u disciplini 10 metara zračna puška, dala je streljačku jaknu i hlače sa Svjetskog prvenstva u streljaštvu u Changwonu u Južnoj Koreji 2018. Odluka o donaciji nije bila teška:
“Vrlo jednostavno, smatram da je velika čast biti dijelom povijesti hrvatskog sporta, posebice na ovaj način gdje su na jednom mjestu izloženi eksponati pravih sportskih legendi”, ističe Pejčić, koja je sudjelovala na četirima olimpijskim igrama. Smatra da će Muzej građanima otvoriti vrata u malo drugačiji svijet i dati pogled iza kulisa.
“S obzirom na sve naše sportske uspjehe, otvaranje Hrvatskoga športskog muzeja je pun pogodak“, zaključuje Snježana Pejčić.

Glavna fotografija izvor: HOO