Novosti
Djelatnici Muzeja na konferenciji o nasljeđu velikih sportskih događaja
Djelatnici Hrvatskoga športskog muzeja sudjelovali su na konferenciji Europske kulturne mreže sporta ECROS u Nici u Francuskoj, na temu odnosa sportskih događaja i nasljeđa – Veliki sportski događaji i nasljeđe – debata nakon Olimpijskih igara.
Voditelj Odjela uprave Andrej Krbec, voditelj Odjela stručnih poslova Marijan Sutlović i voditelj Odnosa s javnošću i marketinga Sergej Novosel Vučković su 12. i 13. rujna online pratili panele i izlaganja koja su priredili, vodili i održali domaćini u Nici i partneri iz institucija diljem svijeta. Organizator i domaćin ekskluzivne konferencije bio je Nacionalni muzej sporta u Nici, zajedno s Međunarodnim muzejskim vijećem (ICOM) i Međunarodnim odborom za muzeje i arheološke i povijesne zbirke (ICMAH).
I Hrvatski športski muzej (HŠM) i Nacionalni muzej sporta u Nici su među članovima osnivačima mreže ECROS (European Cultural Route of Sport, Europska kulturna sportska ruta), koja okuplja javne ustanove, zaklade i organizacije iz cijele Europe. Cilj mreže je isticanje i promicanje značajnih mjesta i tradicija koje odražavaju bogato i raznoliko nasljeđe utemeljeno na sportu.
Sudionici konferencije razmijenili su iskustva o djelovanju sportskih muzeja i sličnih ustanova kojima je osnovna ili jedna od djelatnosti promocija i čuvanje sportske kulturne baštine. Na panelima u četvrtak popodne i petak cijeli dan predstavnici hrvatske javne ustanove zadužene za čuvanje najvrijednije domaće sportske baštine doznali su kakvi su uzajamni utjecaji razvoja sportske prakse na baštinu, o novom pristupu i stalnim izazovima prikupljanja olimpijske građe, kao i primjerima (pre)namjene olimpijskih objekata nakon održavanja Igara, uključujući i nadolazeće 2026. u Milani i Cortini d’Ampezzo. Poučno je bilo čuti o načinima obrade i prikupljanja predmeta u Olimpijskom muzeju u Lausannei, koji od 1984. građu prikuplja na licu mjesta, ili odmah po završetku olimpijskih igara. To utječe na strukturu zbirki i razvoj, ali otvara i pitanja o zastupljenosti i važnosti pojedine zbirke predmeta.
Od britanske mreže Sporting Heritage, koja okuplja više od 1000 organizacija (muzeji, arhivi, klubovi, škole…) doznali smo kako prepoznati sportsko nasljeđe kao dio kulturne baštine, a što su u UK-u naročito počeli naglašavati nakon Olimpijskih igara 2012. u Londonu. U Hrvatskom športskom muzeju dijele stajalište Britanaca kako je sportsko nasljeđe dio zajedničke društvene povijesti i odražava i društvene promjene. Isto tako, i u Hrvatskoj se suočavamo s istim izazovima da se mnoge zbirke sportskih predmeta i opreme nalaze izvan muzeja kao formalnih ustanova. U UK je, primjerice, oko 250.000 zbirki sportskog nasljeđa, većina izvan institucija i kao takva je u opasnosti od propadanja. Cilj Sporting Heritagea je povezivanje svih dionika i povećanje svijesti o očuvanju i važnosti sportskog nasljeđa.
Japanski kolege iz Memorijalnog sportskog muzeja Princ Chichibu i Nacionalnoga muzeja prirode i znanosti u Tokiju objasnili su kako sportske predmete, bilo materijalne bilo nematerijalne, vrednovati kao kulturna dobra, naglasivši da očuvanje odjeće i opreme zahtijeva i suradnju s proizvođačima. Upozorili su da sportski muzeji, koji imaju samo mali broj kustosa i drugih stručnjaka (takav je i Hrvatski športski muzej), mogu sporo reagirati na razvoj sportskih događaja.
Muzej nogometa u São Paulu u Brazilu je, pak, iznio svoja iskustva uređenja i obnove prostora koji se nalazi na povijesnom stadionu, te istaknuo ulogu nogometa u oblikovanju brazilskog identiteta, te svojem djelovanju na promicanju nogometa i sporta kao sredstva koje nadilazi klasne podjele i suzbija rasizam. Muzej je nakon obnove uvažio suvremene teme koje uključuju i raznolikost, ženski nogomet, globalizaciju, tržište, ksenofobiju i homofobiju…
U petak popodne uslijedio je i okrugli stol o sportskom i kulturnom nasljeđu koje se odnosi i na nematerijalnu kulturu. Među primjerima pedstavljanja i prenošenja znanja o takvoj baštini istaknut je i Nacionalni muzej sporta u Nici, gdje su proljetos u posjetu bili ravnateljica HŠM-a Danira Bilić i Andrej Krbec. Taj je muzej uoči ovoljetnih pariških OI pokrenuo internetsku platformu Stadion, sportsko nasljeđe (Stadium, l’héritage du sport), kao dio plana francuske vlade o baštini. Ova digitalna knjižnica otvorena je svima i ističe bogato nacionalno i lokalno sportsko nasljeđe, s pristupom brojnim predmetima i dokumentima iz muzejskih zbirki.
Na kraju dvodnevne konferencije zaključeno je da je izuzetno bitno znati kako odrediti sportsko nasljeđe, kako ga obraditi i popisati kako bismo je prenijeli budućim generacijama.