Izložbe Novosti

Plivanje najmasovniji parasport u Hrvatskoj, paraplivači postižu sjajne rezultate

02. 04. 2024. - 30. 04. 2024.
14:00 - 20:00

Na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu u utorak 2. travnja otvorena je izložba Osam staza skrivenog okvira – povijest paraplivanja u Hrvatskoj, u organizaciji Hrvatskoga športskog muzeja (HŠM), Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) i Hrvatskoga paraplivačkog saveza (HPPS), uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija. To je prva izložba HŠM-a u godini u kojoj će se za javnost otvoriti i prvi stalni postav Muzeja kao nacionalne muzejske ustanove. Od kraja 2024. posjetitelji će, naime, moći zaroniti u bogatu povijest hrvatskoga sporta i upoznati se s najvrijednijom sportskom baštinom Hrvatske od sredine 19. stoljeća do danas.

Dio te povijesti je sasvim sigurno i parasport i paraplivanje, kojemu je posvećena izložba, autorica Martine Vargek, više kustosice HŠM-a i Ane Sršen, proslavljene hrvatske plivačke paraolimpijke i potpredsjednice HPO-a.

“Izložba priča priču o razvoju i povijesti HPO-a i HPPS-a, u središtu su naši paraplivači i paraplivačice i njihova postignuća na najvećim natjecanjima – europskim i svjetskim prvenstvima te Paraolimpijskim igrama. Među njima su na izložbi prisutni i Mihovil Španja (najtrofejniji hrvatski parasportaš od neovisnosti RH), Roko Mikelin Opara (naš prvi sudionik Paraolimpijskih igara 1980. i najtrofejniji hrvatski paraolimpijac plivač), Ana Sršen, Toni Brajša, Paula Novina i brojni drugi”, kazala je ravnateljica Muzeja Danira Bilić.

Hrvatski športski muzej svoj je put započeo upravo na Kineziološkom fakultetu prije 65 godina, a dekan KIF-a Mario Bajić kazao je da je ovo već druga izložba HŠM-a kojoj je fakultet domaćin, što govori o plodnoj suradnji dviju ustanova.

Mihovilu Španji drago je što se izložba o hrvatskom paraplivanju napokon dogodila, i to u domu hrvatskog sporta, na Kineziološkom fakultetu.

“Nadam se da će i hrvatski paraolimpizam i paraplivanje biti sve bliže i bliže hrvatskoj sportskoj i široj javnosti i da ćemo i zahvaljujući i ovoj izložbi i sličnim događajima imati prilike i u budućnosti vidjeti još više hrvatskih osvajača medalja na europskim i svjetskim prvenstvima i Paraolimpijskim igrama”, kazao je Španja.

Sad konačno imamo referentnu točku na koju se možemo pozvati kad budemo govorili o hrvatskom paraplivanju

Ana Sršen, koja je i jedna od naših najboljih paraplivačica, ocijenila je da joj velika čast i odgovornost biti jedna od autorica ove, kaže, prekrasne izložbe.

“Teško je bilo pisati o nečemu u što ste uključeni zadnjih 25 godina, bojala sam se hoću li biti objektivna. No, mislim da svi naši rezultati koje smo postizali proteklih i 40 godina ne bi sutra imali tu vrijednost da nije ove izložbe. Do nje nije bilo zabilježenih podataka o broju medalja na velikim natjecanjima, mi smo ih istražili i objedinili i sad konačno imamo referentnu točku na koju se možemo pozvati kad budemo govorili o hrvatskom paraplivanju. Želim da izložba motivira sve roditelje djece s teškoćama da se uključe u paraplivanje, da motivira i buduće trenere da se uključe u parasport”, poručila je A. Sršen.

Koautorica izložbe, viša kustosica HŠM Martina Vargek, potvrdila je da je bilo jako zahtjevno raditi izložbu o povijesti paraplivanja u nas.

“Nije bilo pisanih izvora i sve je prikupljeno temeljem usmenih izvora i samih predmeta i medalja paraplivača i paraplivačica. Radili smo izložbu gotovo godinu i pol“, kazala je Martina Vargek.

Roberto Zidar kao predsjednik HPPS-a zahvalio je svima na izuzetnom trudu na realizaciji izložbe i potvrdio da mu je čast vidjeti ponovno i starije paraplivače i upoznati i one nove.

Predsjednik HPO Ratko Kovačić podsjetio je da ove godine HPO slavi 60 godina organiziranog bavljenja sportom osoba s invaliditetom u Hrvatskoj i čestitao autoricama što su uspješno svladale sve prepreke u organizaciji izložbe.

“Ovdje su predstavljeni plivači koji su proslavili hrvatsko paraplivanje, koje je naš najmasovniji parasport. Vjerujem da će se ovaj sjajni niz medalja nastaviti i u Parizu, vjerujem u naše sportaše i paraplivače”, ustvrdio je Kovačić.

Inkluzivnost je za nas iznimno važna. Ova izložba govori o parasportašima o njihovim uspjesima, nadam se da će njihove priče biti izvor inspiracije za sve buduće generacije sportaša i paraplivača

Kako je izložba organizirana i ususret ovogodišnjim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu, uzvanike je pozdravio i veleposlanik Republike Francuske u Hrvatskoj Fabien Fieschi.

“Čast mi je što sam pozvan sudjelovati na otvorenju vrijedne izložbe o povijesti paraplivanja u Hrvatskoj. Čestitam Hrvatskom športskom muzeju i odajem poštovanje svim paraplivačima i ljudima uključenima u organizaciju izložbe. Pariz će ovoga ljeta treći put u svojoj povijesti ugostiti najbolje olimpijce, ali i prvi put najbolje parasportaše. Inkluzivnost je za nas iznimno važna. Ova izložba govori o parasportašima o njihovim uspjesima, nadam se da će njihove priče biti izvor inspiracije za sve buduće generacije sportaša i paraplivača kojima želim puno uspjeha u Parizu”, istaknuo je veleposlanik Fieschi.

Uime Ministarstva turizma i sporta ravnatelj Uprave za sport Krešimir Šamija istaknuo je da izložba govori o parasportašima kao dijelu jedinstvene cjeline sporta po kojoj cijeli svijet prepoznaje Hrvatsku. “Hrvatski športski muzej ima važnu ulogu govoriti o vezi sporta i kulture i o važnosti sporta za naše društvo”, kazao je Šamija.

Najljepša je stvar u sportu osvojiti olimpijsku medalju. No, još je bitnije kad možete s nekim podijeliti taj osjećaj kad ste nešto osvojili

Izložbu “Osam staza skrivenog okvira” službeno je otvorio Krešimir Partl, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija.

“Divno je što je izložba postavljena na Kineziološkom fakultetu gdje će je vidjeti i brojni studenti, budući sportaši, kojima će, siguran sam, poslužiti i motivacija. Najljepša stvar u sportu je kad osvojite olimpijsku medalju. Svima koji su to ostvarili čestitam, znam koliko je to veliki ponos. No, još je bitnije kad možete s nekim podijeliti taj osjećaj kad ste nešto osvojili. Zato mi je drago što smo blizu cilju i da ćemo krajem ove olimpijske godine prvi put za javnost otvoriti stalni postav Hrvatskoga športskog muzeja, u Ilici 13 u Zagrebu”, najavio je Partl i zaželio sreću svim našim paraplivačima na Igrama u Parizu.

Izložba audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena je slijepim i slabovidnim osobama. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih tiskan je i katalog izložbe na Brailleovu pismu i uvećanom crnom tisku.

Izložba ima pet cjelina. U prvoj cjelini prikazuje se razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj tijekom povijesnog razvoja Hrvatskoga paraolimpijskog odbora i Hrvatskoga paraplivačkog saveza. U drugoj cjelini predstavljaju se prema redoslijedu osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima Roko Mikelin Opara, Ana Sršen, Mihovil Španja, Kristijan Vincetić, Dino Sinovčić, Sanja Milojević, Ante Rađa i Emma Mečić. Također, predstavljeni su i predstavnici na paraolimpijskim igrama od kojih se ističu Nataša Sobočan, Matija Grebenić, Tomi Brajša i Paula Novina. Na XVII. Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine hrvatski predstavnici bit će Emma Mečić, Paula Novina i Dino Sinovčić.

Treća cjelina prikazuje discipline u paraplivanju i sportske klase, a četvrta disciplina odnosi se na povijesni razvoj i pregled osvojenih medalja na paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima. Posljednji dio izložbe pod nazivom “Ispred okvira” prikazuje razgovore s paraplivačicama koje su osvojile medalje na velikim natjecanjima Emmom Mečić i Anom Sršen te paraplivačima Rokom Mikelinom Oparom, Dino Sinovčićem, Mihovilom Španjom i Kristijanom Vincetićem. Izložba je bogata i sjajnim fotografijama kojima je autor fotoreporter Hine Damir Senčar.

“Osam staza skrivenog okvira” na Kineziološkom fakultetu se može razgledati do 30. travnja u vremenu od 14 do 20 sati. Nakon toga planira se gostovanje u drugim gradovima Hrvatske.