Novosti

Nastava tjelesnog odgoja može se povezati sa sadržajem stalnog postava Muzeja

01. 07. 2024.

U hotelu Kolovare u Zadru od 26. do 29. lipnja održana je 32. Međunarodna ljetna škola kineziologa. Najugledniji hrvatski i europski stručnjaci iz područja kineziologije i tjelesnog odgoja, nastavnici, odgojitelji, treneri i sportaši okupili su se i raspravljali o novim spoznajama o kineziologiji. Glavna tema ovogodišnjeg skupa, “Tjelesna pismenost u kineziologiji – karika koja nedostaje?” iznjedrila je brojna viđenja, teme i prijedloge rješenja onoga što je ocijenjeno kao gorući problem, jer nedovoljna tjelesna pismenost, izražena kao neredovita tjelesna aktivnost, od najranije dobi rezultira kasnijim zdravstvenim i životnim teškoćama.

Hrvatski športski muzej je Međunarodnoj ljetnoj školi kineziologa u organizaciji Hrvatskoga kineziološkog saveza dao svoj obol sudjelujući s dvjema vrstama programa. Ravnateljica Danira Bilić je na panelu predstavila projekt uređenja stalnog postava, koji se krajem godine u središtu Zagreba prvi put otvara za javnost. Govoreći o značaju Muzeja kao nacionalne muzejske ustanove koja prikuplja i čuva vrijednu hrvatsku sportsku baštinu, ravnateljica je pritom podsjetila da je proizašao iz Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

“Povijest sporta koju Muzej istražuje u postupcima obrade i predstavljanja naše najvrijednije sportske baštine kao dijela kulture je znanstveno utemeljena”, kazala je ravnateljica, istaknuvši da je muzeološku koncepciju za stalni postav izradio povjesničar sporta, dr. Zrinko Čustonja s Kineziološkog fakulteta.

Na nastavnike i profesore tjelesne i zdravstvene kulture Hrvatski športski muzej gleda kao na partnere

Hrvatski športski muzej važan će biti i nastavnicima tjelesne i zdravstvene kulture, koje vidi kao partnere koji će nastavu toga školskog predmeta moći povezivati i sa sadržajem stalnog postava. U tom smislu će Muzej kao ustanova nastojati da nadležno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih školama uputi preporuku za organizirani posjet Muzeju radi edukacije.

A na to da tjelesni odgoj u hrvatskom školstvu ima dugu tradiciju, ukazala je izložba Hrvatskog športskog muzeja ‘Idemo na tjelesni!’, predstavljena u predvorju hotela. Izložba kojoj su autori viša kustosica Petra Husain Pustaj i dr. Zrinko Čustonja premijeru je imala u Zagrebu 2019. godine i u Zadru joj je bilo prvo gostovanje, u skraćenom obliku, bez muzejskih predmeta. Posvećena je dugoj i bogatoj povijesti tjelesnog odgoja u Hrvatskoj, opisuje najvažnije aktivnosti, ključne pojedince i ustanove te organizacije koje su razvijale i provodile tjelesni odgoj.

Naime, prema prvome hrvatskom zakonu o školstvu, u naš školski sustav je 1874. uvedena obvezna nastava tjelesnog odgoja, što će reći da je ove godine točno stoljeće i pol od početaka sustavnog tjelesnog opismenjavanja djece i mladih u Hrvatskoj! U Zadru je izložba ‘Idemo na tjelesni!’ kroz nekoliko tematskih panoa prikazala prve oblike organiziranog vježbanja školske djece, te sažima osnovne pretpostavke koje su omogućile i osigurale pojavu i razvoj svijesti o potrebi uključivanja tjelesnog vježbanja u sustav odgoja i obrazovanja djece.

Sudionici Ljetne škole i brojni gosti hotela sa zanimanjem su od srijede do subote razgledali izložbu, pohvalivši obradu teme i vizualnu prezentaciju. Likovno oblikovanje izradili su Bachrach&Krištofić.

Uz Hrvatski kineziološki savez, organizatori 32. Međunarodne ljetne škole kineziologa su Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Studij Kineziologije – FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru, Agencija za odgoj i obrazovanje RH, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Kineziološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Športska zajednica Grada Zadra, Sportski savez Grada Zagreba, Hrvatski olimpijski odbor (HOO), International Association of Sport Kinetics (IASK). Pokrovitelji skupa su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH, Ministarstvo turizma i sporta RH, Akademija odgojno-obrazovnih znanosti Hrvatske (AOOZH), HOO, Europska udruga tjelesne i zdravstvene kulture (EUPEA), Međunarodno vijeće sportske znanosti i tjelesnog odgoja (ICSSPE) te Međunarodna federacija tjelesne edukacije i sporta FIEPS. Domaćin je Grad Zadar.