Novosti
Izložba ‘Osam staza skrivenog okvira’ potpuno prilagođena osobama s invaliditetom
Hrvatski športski muzej kao nacionalna javna muzejska ustanova koja obrađuje, promiče i predstavlja hrvatsku sportsku baštinu, u svojem djelovanju bavi se i parasportom i sportom gluhih. Unazad pet godina prikupljaju se predmeti i sistematizira građa vezana uz ove dvije sportske grane, koje imaju dugu tradiciju u Hrvatskoj, s dokazanim i potvrđenim uspjesima na međunarodnoj sceni.
No, unatoč postignućima na europskim i svjetskim prvenstvima, te Paraolimpijskim igrama, u kategoriji parasporta, te europskim i svjetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama gluhih u slučaju gluhih sportaša, vidljivost parasporta i sporta gluhih u javnosti je slabo izražena. Stoga je i jedan od ciljeva izložbe “Osam staza skrivenog okvira – povijest paraplivanja u Hrvatskoj” u organizaciji Hrvatskoga športskog muzeja upoznati sportsku i najširu javnost s razvojem i bogatom poviješću paraplivanja kao našega najraširenijeg parasporta, predstaviti dosadašnje uspjehe i predstaviti plivače koji će nastupiti na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Parizu. Izložba koautorice više kustosice Martine Vargek (uz Anu Sršen) na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu u potpunosti je prilagođena osobama s invaliditetom, kao što je već učinjeno i s prethodnim izložbama iste autorice – “Franjo Bučar (25.11.1866.-26.12.1946.)” (koautorstvo s Đurđicom Bojanić) i “Tišina na sedmercu”.
Naime, Martina Vargek napravila je audiodeskripciju tekstova i opis triju predmeta za slijepe osobe, dok je na videomaterijale (kod aktualne izložbe radi se o razgovorima s paraplivačima) stavila titlove, kako bi ih mogle pratiti gluhe osobe. Za izložbu “Osam staza skrivenog okvira” pripremila je i dala tiskati katalog na uvećanom crnom tisku i Brailleovom pismu, nastao u suradnji s Hrvatskim savezom slijepih. Isto je (uvećani crni tiska i brajica) učinjeno i za izložbu o Franji Bučaru, dok je za izložbu “Tišina na sedmercu”, o hrvatskoj rukometnoj reprezentaciji gluhih, tiskan katalog na brajici, u suradnji s Hrvatskom knjižnicom za slijepe. Transkript videorazgovora s talijanskog jezika kod paraplivačice Emme Mečić je radila viša kustosica Petra Husain Pustaj.
Na ovaj se način kulturni sadržaji vezani uz sport stvaraju dostupnijima osobama s invaliditetom i promiče se i inkluzivnost, koju je, kao jedan od ciljeva nadolazećih Igara u Parizu, osobito važnom istaknuo i francuski veleposlanik u Hrvatskoj, Fabien Fieschi, prigodom otvorenja izložbe “Osam staza skrivenog okvira”.