Novosti

Društvo sportaša veterana i rekreativaca daje punu podršku Hrvatskom športskom muzeju

06. 02. 2024.

U posjetu Hrvatskom športskom muzeju u privremenom sjedištu na Gornjem gradu bilo je Društvo sportaša veterana i rekreativaca (DSVR) iz Zagreba. Izaslanstvo u kojem su bili Marija Anzulović, predsjednica i Tomislav Paškvalin, član Upravnog odbora DSVR-a, te stručna tajnica Eleonora Kovač, upoznalo se s djelovanjem i ulogom Hrvatskog športskog muzeja.

Muzej djeluje više od 70 godina u raznim ustrojstvenim oblicima, a od 2003. godine kao nacionalna muzejska ustanova pod okriljem Ministarstva kulture i medija te sustavno prikuplja, stručno obrađuje, trajno čuva i prigodno izlaže najvrijedniju nacionalnu sportsku baštinu. U tijeku tog djelovanja, započevši s ostavštinom Franje Bučara do danas je prikupljeno više od 360.000 predmeta, fotografija, dokumenata i publikacija koje svjedoče o povijesti i razvoju sporta u Hrvatskoj.

S obzirom na to da Hrvatski športski muzej krajem godine otvara prvi stalni postav u središtu Zagreba, ravnateljica Muzeja Danira Bilić kolegama sportašima je predstavila muzeološku koncepciju stalnog postava koji će prezentirati povijest i razvoj hrvatskog sporta od kraja 19. stoljeća do danas te najveće uspjehe sportaša i sportašica Hrvatske od nastanka države.

Prikupljanje i obrada građe kontinuirani je posao koji se provodi prema svim propisima i po ustaljenoj muzejskoj praksi educiranog osoblja, kustosa, a kako ovisi i o suradnji s brojnim pojedincima i ustanovama, Hrvatski športski muzej https://sportski-muzej.hr/ predlaže Društvu sportaša veterana i rekreativaca da informiraju svoje članove o ulozi i aktivnostima Muzeja u nastojanju da se trajno sačuva najvrijednija sportska baština.

“Sportaši članovi Društva, mogu, ukoliko žele, dati svoje predmete Muzeju, gdje će ih naši kustosi stručno obraditi i sistematizirati te pohraniti u skladu s pravilima struke. To se ne odnosi samo na odlikovanja i priznanja poput osvojenih medalja i trofeja, već i na opremu i rekvizite koje su koristili tijekom ostvarivanja najvažnijih sportskih rezultata”, poručila je ravnateljica Danira Bilić.

U tom smislu HŠM i DSVR dogovorili su suradnju koja će se temeljiti na tri točke: 1. podrška Društva u nastojanju da se najvrijednija sportska baština sačuva; 2. podrška u organizaciji izložaba i drugih aktivnosti kojima se predstavlja nacionalna baština iz područja sporta i tjelovježbe; 3. sudjelovanje u organizaciji susreta posjetitelja s članovima Društva. Cilj je, primjerice, da bivši vrhunski sportaši, članovi DSVR-a, ugoste organizirane grupe djece kao jedne od ciljanih kategorija publike, i da im u druženju govore o iskustvima i doživljajima iz sportskog dijela svoje karijere i života.

“Naši članovi će rado sudjelovati u realizaciji takvih programa za posjetitelje kako bi im iz prve ruke približili sve što su proživljavali u sportu. Izražavamo želju za punim doprinosom Hrvatskom športskom muzeju u ostvarenju zacrtanih ciljeva privlačenja i educiranja publike”, kazao je Tomislav Paškvalin uime DSVR-a. On sam najavio je da će, između ostalih artefakata, darovati i kofer koji je imao na Olimpijskim igrama 1988. u Seulu, kad je s vaterpolskom reprezentacijom bivše Jugoslavije osvojio zlatnu medalju. Sivoplavi predmet je očuvan i u vrlo dobrom stanju i bit će uskoro pohranjen u Muzeju.

Na sastanku je zaključeno kako će HŠM i DSVR potpisati i sporazum kojim će regulirati međusobne odnose i suradnju u vezi navedenih aktivnosti.

Društvo sportaša veterana i rekreativaca u Zagrebu od 2010. okuplja bivše i sadašnje vrhunske sportaše, rekreativce i djelatnike iz sustava sporta. Njegovi članovi sportašice i sportaši osvojili su više od 300 olimpijskih, svjetskih i europskih medalja iz 30-ak sportova. Društvo je osnovano radi kvalitetne provedbe projekata i programa iz sustava sporta i tijesno surađuje s dionicima iz zdravstva, kulture i gospodarstva, na osnovu bogatih iskustava svojih članova. Među ciljevima DSVR-a su, uz ostalo, širenje svijesti o važnosti i nužnosti bavljenja sportom i rekreativnim aktivnostima tijekom cijelog života, promicanje odgojne uloge sporta i sportskoga ponašanja, širenje olimpijskih ideala i nulta tolerancija na nasilje, razvijanje sportske etike, fair playa, humanosti, solidarnosti. U Društvu naglašavaju da je poseban cilj otklananje posljedica od bavljenja sportom koji prelazi granice zdravog i krši osnovne vrijednosti sporta. U protekloj 2023. godini Društvo sportaša veterana i rekreativaca organiziralo je i sudjelovalo na brojnim javnim tribinama, predavanjima, seminarima, konferencijama i sportskim natjecanjima, kako za svoje članove tako i za djecu i mlade, sa stalnom svrhom edukacije članova i javnosti o značaju sportskih aktivnosti.