Izložbe Novosti
Autorici izložbe u stručnom vodstvu pridružio se svjetski rekorder
Viša kustosica Martina Vargek, autorica izložbe Osam staza skrivenog – povijest paraplivanja u Hrvatskoj postavljene na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, održala je u petak 26. travnja stručno vodstvo kroz izložbu. Termin vodstva nije mogao biti bolji, upravo u tjednu u kojem su ponajbolji sadašnji hrvatski paraplivači i paraplivačice Dino Sinovčić, Paula Novina i Emma Mečić osvajali medalje na Europskom prvenstvu u Portugalu pa se autorica dotakla i tih najnovijih uspjeha.
Posjetiteljima izložbe autorica je govorila i o dosadašnjim rezultatima aktualnih paraplivača, uspjesima njihovih prethodnika, kao i razvoju paraplivačkog sporta u Hrvatskoj, u kojoj se ove godine obilježava i 60. obljetnica Paraolimpijskog odbora. Goste je najviše zanimalo što su sportske klase, a vrlo interesantne su im bile i druge teme vezane uz paraplivanje, s obzirom na to da su vidjeli i izložene medalje i druga priznanja naših plivača, te rekvizite poput plivačkih naočala, kapica, trenirki i ogrtača.
“Upoznala sam ih i s nastankom i razvojem najvažnijih natjecanja kao što su europska i svjetska prvenstva i Paraolimpijske igre, što su pratili sa zanimanjem, posebno zato što će ovoga ljeta na Igrama u Parizu nastupiti i troje naših plivača, osvajača medalja u Portugala”, kazala je Martina Vargek, naglasivši da je koautorica izložbe Ana Sršen, naša prva vrhunska parasportašica koju je priznao HOO, višestruka paraolimpijka, svjetska i europska rekorderka.
Značaj izložbi u petak je dao i Kristijan Vincetić, naš paraplivač koji se nakon tečne karijere posvetio trenerskom poslu, u Plivačkom klubu Dubrava zadužen za razvoj mlađih uzrasta. Kristijan je rado odgovarao na pitanja o sportskim klasama, sudjelovanju na četirima Paraolimpijskim igrama, od Pekinga 2008. do Tokija 2021. U „higlightse“ njegove karijere ulaze i tri svjetska rekorda. Vincetić je ukupno osvojio pet medalja na svjetskim prvenstvima, te sedam na europskim prvenstvima. Uz brojna plivačka i parasportska priznanja, posebno je ponosan na nagradu Luka Ritz 2010. i Državnu nagradu za sport Franjo Bučar 2015., te titulu najuspješnijega sportaša Kineziološkog fakulteta u akademskoj godini 2017./2018.
Izložbu je došao podržati i počasni predsjednik Hrvatskog sportskog saveza gluhih i predsjednik Zagrebačkog sportskog saveza gluhih, inače i nekadašnji igrač i rukometaš Marijo Lušić. S obzirom na dva predstavnika različitih sportova, Martina Vargek je iskoristila priliku i objasnila razliku između parasporta i sporta gluhih, ali i spomenula razvoj Olimpijskih igara gluhih i velike uspjehe hrvatske rukometne reprezentacije gluhih koja je trenutno na pripremama za Europsko prvenstvo u Frankenthalu u Njemačkoj. Sve je posjetitelje pozvala da podrže rukometaše na tom prvenstvu i naše spomenute paraplivače na predstojećim Paraolimpijskim igrama u Parizu. Stručno vođenje izložbe je na hrvatski znakovni jezik prevodila Pavla Maksan iz Zagrebačkog sportskog saveza gluhih.